Słownik terminów podstawowych.

knx_logo

EIB/KNX – określany również jako „inteligentny dom” to standard komunikacji dla wszystkich instalacji elektrycznych, teletechnicznych (w tym instalacji bezpieczeństwa),  klimatyzacji oraz wentylacji a także zużycie mediów,  pozwalający na kompleksowe zarządzanie tymi instalacjami. Uniwersalność rozwiązania oparta jest na współpracy wszystkich znaczących producentów instalacji elektrycznych, teletechnicznych, branży wentylacji i klimatyzacji.

Tak stworzona standaryzacja pozwala na dużą kompatybilność oraz spory wybór producentów. W systemie inteligentnego domu możliwa jest również komunikacja zdalna  z systemami poprzez telefon, komputer.  Termin związany z aktualnie prężnie rozwijającym się Internetem Rzeczy (IoT)

bms_logo

BMS – automatyka związana z budynkami biurowymi oraz przemysłowymi, która w swoim zakresie obejmuje prawidłowe działanie systemów budynku: klimatyzacja, wentylacja, oświetlenie, zużycie energii elektrycznej, zużycie wody – wraz z monitoringiem tych wszystkich elementów. Sam BMS to forma inteligentnej wizualizacji dla całej automatyki dzięki czemu posiadamy informacje o bieżącym stanie budynku, ale również mamy informacje o przyszłych wymaganych serwisach czy przewidywanych, zbliżających się naprawach. Termin związany z aktualnymi pojęciami Budynku 4.0 i Internetem Rzeczy (IoT).

cctv-logo-D5D8D6E4E2-seeklogo.com

CCTV- system monitoringu za pomocą kamer; jeden z kilku systemów ochrony ludzi i mienia, podlega ścisłej normalizacji w zakresie doboru sprzętu oraz swojego zakresu. Jego zastosowanie wynika z przepisów prawa lub  zaleceń Inwestora.

Aktualne systemy CCTV są w pełni cyfrowe składające się z elementów elektroniki odpowiedzialnych za obserwację obrazu, jego przesył oraz rejestrację. Aktualnie większość systemów umożliwia również analizę obrazu: bezpośrednio w kamerze lub po jego zarejestrowaniu. Pozwala to w pierwszym przypadku wykrywać określone zdarzenia na bieżąco i odpowiednio do nich reagować: np. może zostać wykryte pozostawienie paczki; w drugim przypadku na łatwiejsze wyszukiwanie wielogodzinnych nagrań: możemy np: wyszukiwać ruch w danym obszarze w wybranym kierunku.