KNX (dawniej EIB), czyli INTELIGENTNY DOM to nowoczesny standard instalacji budynkowych.

System EIB (European Installation Bus) jest zdecentralizowanym systemem, który za pomocą wspólnej magistrali łączy ze sobą różne urządzenia znajdujące się w budynku lub domu. Oznacza to, że z jednego miejsca, tutaj mamy na myśli urządzenie, ale z różnych lokalizacji (tam gdzie mamy zasięg naszego internetu) jest możliwa komunikacja z naszym inteligentnym domem.  Możemy zobaczyć w jakim stanie są nasze instalacje i systemy, możemy się z nimi komunikować: zmieniać ich parametry a w końcu też możemy otrzymywać alarmy i informacje o zdarzeniach w naszym inteligentnym domu.

Służy między innymi do sterowania pracą:

OŚWIETLENIA

OGRZEWANIA

ŻALUZJI

KLIMATYZACJI ORAZ WENTYLACJI

Jak również umożliwia realizację funkcji:

key

KONTROLI DOSTĘPU

MONITOROWANIA

ZDALNEGO ZARZĄDZANIA

EIB/KNX

POŁĄCZENIA Z INNYMI SYSTEMAMI

Standard EIB został opracowany przez Stowarzyszenie Europejskiej Magistrali Instalacyjnej (EIBA) i jest rozwijany od 1990 roku.
Obecnie EIBA weszło w skład stowarzyszenia KNX, zrzeszającego również:

  • BatiBUS Club International (BCI)
  • European Home Systems Association (EHSA)

knx_logoPowstał standard KNX (EN 50090), którego podstawą jest system EIB. Standard KNX jest określany jako pierwszy otwarty standard do kontroli domów oraz budynków na Świecie.
Pojawienie się nowoczesnych systemów instalacyjnych, między innymi KNX jest spowodowane przede wszystkim ograniczonymi możliwościami tradycyjnej instalacji elektrycznej, która nie jest w stanie sprostać nieustannie rosnącym wymaganiom użytkowników.
Również wzrost liczby urządzeń w budynkach, ich połączenia, sterowanie, kontrola za pomocą zwykłej instalacji jest uciążliwa, a w niektórych przypadkach niemożliwa.
Technika cyfrowa, mikroprocesorowa stosowana w urządzeniach standardu EIB/KNX umożliwia realizację nawet najbardziej wyszukanych, skomplikowanych wymagań stawianym urządzeniom w budynku.
Najprostszym przykładem urządzeń EIB/KNX są przyciski zastępujące tradycyjne łączniki świecznikowe, schodowe. Przyciski standardu EIB/KNX są o wiele bardziej funkcjonalne i elastyczne na zmiany funkcjonalne.

Głównymi zaletami standardu KNX jest:

  • Oszczędność w eksploatacji budynku – mniejsze zużycie energii elektrycznej i cieplnej
  • Prosta instalacja – jeden przewód łączący urządzenia KNX, „przejrzystość” instalacji
  • Elastyczność na zmiany funkcjonalne oraz rozbudowę